Derīgi zināt

Kā izvēlēties bultas jūsu lokam ar pareizo elastību jeb “Spine”.

arrow-spine

Ikreiz, pērkot jaunu bultu komplektu jāņem vērā bultas elastība, jeb “Spine”. Šajā rakstā mēģināsim paskaidrot kādi parametri jāņem vērā, lai noskaidrotu nepieciešamo bultas elastību un kāpēc ir svarīgi to zināt.

Šaušanai ar tradicionālo loku ir daudz priekšrocību. Loki ir vienkāršāki,  tiem nepieciešama mazāka apkope kā rekursīvajiem vai kompaktlokiem un pati šaušana mēdz sagādāt daudz prieka. Bet tradicionālajai loka šaušanai ir arī savi trūkumi. Viens no šiem trūkumiem ir koka bultas.

Tā kā koks ir dabisks produkts, tam nav konsekventas struktūras,tāpēc bultas svars un elastība var ievērojami atšķirties. Šī problēma neeksistē citiem materiāliem, piemēram, stikla šķiedrai, karbonam vai alumīnijam. Bultas elastība būtiski ietekmē šāviena precizitāti, tāpēc arī tradicionālā loka šāvējiem visas bultas nepieciešamas ar samērā vienādu elastību.

Bultas elastības mērījumu angļu valodā dēvē par “Spine”. Šis rādījums vienmēr tiks prasīts, kad gribēsiet iegādāties gatavas bultas vai tikai kociņus bultu izgatavošanai.

Kas īsti ir šis mērījums “bultas elastība” jeb “spine” (angl.)

Sākotnēji pie atvilkta loka bulta ir novirzīta mazliet pa kreisi no mērķa. Kad loka šāvējs atlaiž stiegru šāviena brīdī, bulta vispirms izliecas, un tikai tad – pārvarot inerci, izlido no loka – mazliet uz kreiso pusi.  Lidojot uz mērķi bulta locīdamās lido pa trajektoriju no kreisās uz labo pusi – šo parādību dēvē par lokšaušanas paradoksu (archery paradox). Tieši bultas elastības dēļ, neskatoties uz to, ka bulta izlido no loka uz kreiso pusi, tā trāpa mērķī– tā ir lokšaušanas paradoksa būtība.

Ja bulta ir pārāk elastīga, tā lokās par daudz – tā var pat atsisties pret loku šāviena brīdī un būtiski ietekmēt šāviena precizitāti. Ja bulta ir pārāk cieta, tā nespēs veikt pareizo trajektoriju un lidos pa kreisi, savukārt pārāk “mīksta” bulta lidos nestabili un novirzīsies uz labo pusi. Būtībā ir labāk, ja bulta ir par cietu, nevis pārāk mīksta – jo cieta bulta vismaz lidos konstanti uz vienu pusi, kamēr mīksta bulta lidos pa labi, taču visticamāk – ar daudz lielāku izkliedi.

Bultas cietību mēra ar īpašu mērierīci, bet pamatprincips ir vienkāršs – bulta tiek atbalstīta divos punktos starp kuriem ir 28 collu attālums un vidū iekarināts 1.94 mārciņu (880gr) atsvars. Bultas izliekums pie šāda svara arī nosaka to, cik cieta ir bulta.

Šādu bultas elastības mērierīci izmantojam arī mēs.

Lai noteiktu cik elastīgām jābūt tieši jums nepieciešamajām bultām, nepietiek ar to, ka ziniet paša bultas materiāla (koka) elastību. Bultas elastību nosaka daudzi faktori. Svarīgākie no tiem –  uzgaļa svars, loka spēks pie pilna atvilciena, bultas garums, spārniņu izmērs un pašas bultas materiāla (koka) cietība:

  • Uzgaļa svars. Jo smagāku uzgali jūs lietojiet, jo vairāk bulta locīsies, attiecīgi nepieciešams cietāks materiāls no kura izgatavot bultu.
  • Loka spēks pie pilna atvilciena. Jo lielāks spēks, kas iedarbojas uz bultu, jo vairāk tā izlieksies šāviena brīdī. Viens un tas pats loks pie dažādiem atvilciena garumiem izsviedīs bultu ar dažādu spēku. Jo garāks atvilciens, jo cietākai jābūt bultai.
  • Bultas garums. Jo īsāka bulta, jo tā ir “stīvāka”, neskatoties, ka materiāls būs vienādas cietības.
  • Spārniņu izmērs. Jo lielāki spārniņi, jo vairāk tie kompensē bultas izliekšanos, un padara to mazāk elastīgu lidojuma laikā.
  • Bultas materiāls. Jo cietāks materiāls no kā izgatavota bulta, jo cietāka tā ir. Un šis ir lielums, kas liek uzdot jautājumu – kad esam izvēlējušies uzgali, spārniņus, kad zinām loka spēku un bultas garumu – cik cietam jābūt materiālam no kura izgatavot pašu bultu?

Lai izvēlētos pareizās bultas, var izmantot dažādas internetā atrodamas  diagrammas. Taču jātceras, ka jums jāņem vērā augstākminētie faktori – loka spēks pie jūsu atvilciena, bultas garums, spārniņu izmērs un uzgaļa svars.

Piedāvājam jums, mūsuprāt vispiemērotāko, tradicionālajiem lokiem domāto diagrammu*. Šeit norādīts arī ieteicamais uzgaļa svars un spārniņu garums.

*Šī diagramma paredzēta augstas kvalitātes tradicionālajiem lokiem ar Fast Flight, Spectra, Dynaflight vai Excel stiegru. Ja jums ir iesācēju līmeņa loks ar Dacron  stiegru, vai arī vēsturiskais koka loks, noņemiet 5lbs no faktiskā loka spēka.

Lai varētu izmantot šo un arī citas līdzīgas diagrammas, nepieciešams veikt dažus mērījumus – precīzi nosakot sava loka un bultas parametrus.

Faktiskais loka spēks.

Faktiskais loka spēks ir loka spēks pie pilna jūsu atvilciena garuma. Ražotājs katram lokam ir norādījis standarta loka spēku pie atvilciena garuma 28 collas, taču, ja jūsu atvilciens ir īsāks, faktiskais loka spēks pie jūsu atvilciena būs mazāks, savukārt ja atvilciens ir garāks nekā 28” – faktiskais loka spēks pie jūsu atvilciena būs lielāks, nekā ražotājs norādījis uz loka. Šis ir būtisks parametrs, ko noteikti jāņem vērā nosakot jums nepieciešamo bultas elastību. Visprecīzākais būtu izmērīt jūsu faktisko loka spēku lietojot bagāžas svariņus – atvelkot ar tiem loku jūsu atvilciena garumā, taču ja tādas iespējas nav, varat izmantot zemāk redzamo tabulu un aprēķināt sava atvilciena faktisko spēku, ņemot vērā ražotāja norādītos datus. Piemēram – ja jūsu atvilciena garums ir 26 collas, bet ražotāja norādītais loka spēks – 35 mārciņas, tad jūsu konkrētais atvilciena spēks būs 90% no ražotāja norādītā loka spēka. 35 x 0.9 = 31.5, tātad jūsu faktiskais loka spēks ir 31.5 mārciņas – un lietojot augstāk minēto diagrammu jums jāskatās bultas elastība šim spēkam, nevis ražotāja norādītajam.

Izmēriet savu atvilciena garumu un pareiziniet ražotāja norādīto loka spēku ar koefiecientu jūsu atvilcienam.

Apskatot šo tabuliņu, domājams jums kļūst skaidrs, kāpēc atvilciena garumam ir liela nozīme – un kāpēc nevar izvēlēties bultas materiāla elastību (“Spine”) balstoties tikai uz ražotāja norādīto loka spēku, kā arī, kāpēc katram šāvējam nepieciešams savs bultu komplekts, pat ja jūs šaujat ar vienu un to pašu loku. Bet – lai varētu izmērīt jūsu faktisko loka spēku, vispirms jāizmēra jūsu atvilciena garums.

Kā izmērīt atvilciena garumu.

Atvilciena garums, ir attālums pie pilna, noenkurota atvilciena no vietas, kur stiegra atduras pret bultu (bultas astītē) līdz vietai kur balstās roka, kura tur loku. Vispirms jāizmēra loka bāze – attālums no stiegras līdz vietai kur balstiet loku. Tad atzīmējiet šo pašu attālumu uz plauktiņa (kur balstās bulta). Veiciet pilnu atvilcienu, noenkurojiet to, un palūdziet lai kāds atzīmē uz bultas attālumu līdz jūsu atzīmei uz plauktiņa. Nomēriet attālumu no šīs atzīmes līdz vietai, kur stiegra fiksējas bultas astītē. Tas ir jūsu atvilciena garums.

Bultas garums.

Otrs parametrs, kuru nepieciešams zināt, ir bultas garums. Ieteicamais bultas garums ir jūsu atvilciena garums +1,75–2 collas, taču dažādu iemeslu dēļ loka šāvēji izmanto garākas vai arī mazliet īsākas bultas. To protams var darīt, tikai bultas garums ir jāņem vērā izvēloties bultas elastību – jo garāku bultu lietojiet, jo “cietākai” tai jābūt. Bez tam jāzina, ka bultas garums ir mērījums no vietas, kur stiegra atduras pret bultu līdz uzgalim (nevis vienkārši viss bultas garums).

Noslēgumā gribu piebilst – jebkura diagramma tomēr ir tikai teorētisks aprēķins. Katra loka un šāvēja kombinācija ir unikāla, tāpēc mēs iesakām ņemt diagrammas aprēkinu par sākuma atskaites punktu, un pēc tam (ja ir sajūta, ka bultas cietība tomēr nav pareizā) ļauties nelieliem eksperimentiem novirzoties no diagrammas ieteiktajiem rādītājiem uz vienu vai otru pusi, palielinot vai samazinot uzgaļa svaru, spārniņu garumu, līdz atrodiet savu ideālo kombināciju bultas “spine”, uzgaļa svaram un spārniņu izmēram.

Vēlam veiksmi bultu izgatavošanā, vai arī – pasūtiet sev nepieciešamās bultas pie mums!


Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *