Loka šaušanas prasme sastāv no daudzām sīkām detaļām un enkura punkts ir viena no svarīgākajām.
Vieta, kur noenkurot atvilcienu, ir būtiska lokšaušanas tehnikas sastāvdaļa. Ir dažādas tehnikas un stili, tai skaitā arī – bez enkura punkta, izdarot šāvienu nepārtraukta atvilciena laikā – šo jūs varat redzēt slavenā amerikāņu lokšāvēja Hovarda Hila šaušanas stilā. Bet šai rakstā tomēr vairāk runāsim par konstantu enkura punktu – tātad konstantu vietu, kur noenkurojas roka pie pilna atvilciena.
Kas ir enkura punkts?
Enkura punkts ir vieta, kur tiek “noenkurota jūsu roka” pie pilna atvilciena. Tam jābūt konstantam punktam – vienmēr vienādā attālumā no loka un no tēmējošās acs. Lai izdarītu vairākus vienādus šāvienus ir precīzi jāievēro divi nosacījumi: jānotēmē vienādi un jāizšauj bulta ar vienādu spēku visos šāvienos. Abus šos nosacījumus iespējams ievērot tikai tad, ja jums ir konstants enkura punkts.
Kāpēc tas ir svarīgi?
Tas, cik tālu jūs atvelkat loku, iespaido ar cik lielu spēku bulta tiks izšauta. Un svarīgi lai šis spēks būtu konstants. Ja vienmēr atvilksiet loku vienādi, bulta vienmēr ar vienādu spēku tiks izsviesta no loka, un tas nozīmē stbilitāti rezultātos. Ja atvilciens būs katru reizi mazliet atškirīga garuma – tad arī bulta katru reizi tiks izsviesta no loka ar citādāku spēku un precīzs trāpījums nebūs iespējams pat tad, ja būsiet nomērķējis vienādi. Savukārt – ja būsiet iemācījušies vienmēr atvilkt loku ar vienādu spēku, bet acs atradīsies mazliet citādā augstumā virs bultas – notēmēt precīzi nebūs iespējams, jo atskaites punkts būs mainīgs.
Tātad – kādi ir varianti enkura punktiem:
1. Roka zem zoda, stiegra atduras pret zodu un degunu.
Šis parasti ir olimpiskā loka šāvēju iecienītākais enkura punkts – un tam ir pamatots iemesls:
- Šeit stiegra atduras pret apakšžokli, kas ir kostants un nemainīgs (protams, pie nosacījuma ja jūs nekošļājat košļeni :).
- Pieliecot degunu pie stiegras, tiek iegūts konstants galvas leņķis un līdz ar to – pārliecība, ka acs vienmēr ir vienādā augstumā virs bultas.
2. Roka blakus sejai – pie augšžokļa, stiegra pieskaras pierei un augšžoklim.
Šis variants ir iecienītāks tradicionālā loka šāvēju vidū. Tam ir savas priekšrocības un arī savi trūkumi salīdzinot ar iepriekšējo variantu:
- Enkura punkts ir augstāk – tas nozīmē, ka uz tuvākiem mērķiem ir iepējams tēmēt precīzāk – acs ir tuvāk bultai, taču jāņem vērā, ka uz tālākiem mērķiem jāmērķē augstāk un ātri vien pienāks brīdis, kad tēmējošā roka aizsegs mēŗķi. Tāpēc šis enkura punkts ir vairāk piemērots šāvējiem kas šauj ar spēcīgu loku.
- Roka ir pie augšžokļa un stiegra pieskaras pierei – augšžoklis ir nekustīgs – tātad drošāks enkura punkts nekā apakšžoklis. Tāpat arī – piere noteikti ir cietāka par degunu, un tāpec arī šis atskaites punkts ir kontantāks.
- Šādā veidā iespējams iegūt garāku atvilcienu – un loka šāvējiem ar īsākām rokām tas ir svarīgi – daži centimetri vairāk atvilkta loka dos lielāku šāviena spēku.
- Ir jāatrod papildus atskaites punkts rokas augstumam. Pievienotajā fotogrāfijā redzams, ka lokšāvējs ar vidus pirkstu pieskaras lūpas kaktiņam – tas nepieciešams tāpēc, ka citādi nav atskaites punkta enkura attālumam līdz acij. Šis enkura punkts ir stabilāks atvilciena garumam, bet sarežģītāks, lai kontorlētu augstumu – tāpēc ir jāmeklē papildus atskaites punkti kā to kontrolēt.
3. Roka balkus sejai, pie apakšžokļa, stiegra pieskaras pierei un augšžoklim līdzīgi kā iepriekšējā variantā.
Šis ir līdzīgs variants kā iepriekšējā situācijā, tikai roka ir zem apakšžokļa – tas palīdz labāk kontrolēt enkura punkta attālumu līdz acij. Šai gadījumā sarežģītāka ir kontrole atvilciena garumam – jo roka ir blakus sejai un nav konstanta atbalsta punkta. Vispopulārākais veids kā to kontrolēt šai gadījumā ir “aizāķēt”roku aiz apakšžokļa.
Iespējamās kļūdas enkurojot atvilcienu:
Eksperimentējiet, līdz esiet atraduši sev visērtāko un piemērotāko enkura punktu. Taču arī tad kad jau ilgstoši esat šāvuši ar vienu enkura punktu un jūtaties par to pārliecināti – joprojām ir iespējamas kļūdas, kuras nepieciešms kontorlēt:
- Par maz treniņu.
Lai iestrādātu konstantu, noturīgu enkura punktu ir vajadzīgs trenēties, trenēties un trenēties. Ja jūtaties komfortabli ar jūsu izvēlēto enkuru – jums nepieciešams to iestrādāt. Nemainiet to katru reizi, kad šķiet, ka tieši enkura punkts ir vainīgs pie neprecīza šāviena.
- Galvas kustība.
Ļoti bieža kļūda ir galvas pieliekšana stiegras virzienā. It īpaši – pie noguruma, kad atvilcienam sāk pietrūkt spēka, šāvēji mēdz paliekt galvu stiegras virzienā, ar to it kā noenkurojot atvilcienu ierastajā enkura punktā. Taču patiesībā atvilciens šai gadījumā ir īsāks un arī attālums no acs līdz bultai izmainās un konstants šāviens vairs nav iespējams.
- Uzraukti pleci.
Plecu stāvoklis ir aprakstīts rakstā par lokšaušanas stāju. Uzraukti pleci ir bieža iesācēju kļūda, un ja šī kļūda ir pieļauta pareizs enkura punkts nepalīdzēs veikt precīzu šāvienu.
- Atvērta mute.
Šķiet mazliet smieklīgi – bet šaujot ar loku mute ir jātur ciet. It īpaši, ja enkurojiet šāvienu pie apakšžokļa. Apakšžoklis ir kustīgs, tāpēc svarīgi turēt muti ciet, lai tas vienmēr būtu vienādā pozīcijā. Dažreiz škiet ka, lai pārvarētu sacensību stresu, palīdzēs košļene – šai gadījumā der atcerēties par to, ka apakšžoklis tomēr ir jānotur konstantā pozīcijā un vienīgais drošais veids ir gluži vienkārši turēt ciet muti.
Novēlam jums veiksmi treniņos, un ja jums nepieciešams padoms uzsākot lokšāvēja gaitas – piesakieties uz nodarbību jau tagad!