Ikvienam, kurš sāk šaut ar loku, drīz vien nākas sastapties ar vienu un to pašu problēmu – trāpīt mērķī gan izdodas, taču nebūt ne tik bieži kā gribētos. Reizēm šķiet, nekādi nav saprotams, kāpēc bultas spītīgi lido mērķim garām. Jāsaprot, ka loka šaušanas tehnika sastāv no daudziem elementiem un vispirms jātrenē katrs no tiem. Un tad – regulāri praktizējoties precīzi šāvieni izdosies arvien biežāk. Šajā rakstā apkopoti 9 loka šaušanas padomi iesācējiem, kam pievērst uzmanību treniņu laikā, lai jūs panāktu uzlabjumus.
Stāja.
Dariet visu ko vēlaties, bet attīstiet stabilu stāju. Visvienkāršākais veids ir novietot kājas plecu platumā. Nepieļaujiet nekādas atlaides – nostājieties vienmēr vienādi un pārliecinieties, ka stāvat stabili. Ķermeņa smaguma centrs ir mazliet zem nabas – iedomājieties ka tas jūs stingri tur pie zemes!
Šis ir viens no veidiem kā trenēt līdzsvara izjūtu un stabilu stāju.
Konsekvents enkura punkts.
Lai izdarītu vienlīdz kvalitatīvus šāvienus, enkura punkts ir jātrenē konsekventi nemainīgs. Enkura punkts ir vieta, kur jūs fiksējiet roku pie pilna atvilciena. Ja esiet iesācējs – šaujot ar tradicionālo loku sākumā izmēģiniet dažādus enkura punktus – līdz atrodiet sev ērtāko. Un tad trenējiet to. Ļoti bieži šāvēji nepamana, ka neatvelk roku līdz galam, vai fiksē roku katru reizi mazliet citādāk. Tāpēc palūdziet, lai kāds jūs pafilmē treniņa laikā – lai varat novērtēt savu enkura punktu. Piedomājiet pie atskaites punktiem – kas palīdz jums saprast, ka esat fiksējiet roku pareizi. Veltiet visu treniņu tikai šim vienam elementam – nedomājiet par trāpīšanu, atlaidienu vai stāju – veltiet visu treniņu tikai šim vienam elementam.
Elpojiet.
Ir pilnīgi dabiski šaujot tālos attālumos, censties aizturēt elpu. To nevajadzētu darīt. Aizturot elpu, ķermenis mēdz nodrebēt, un kad balanss ir izjaukts, jūs nevarat trāpīt mērķī. Bez tam – regulāra elpas aizturēšana jūs ātrāk nogurdinās.
Turiet loku viegli un atslabināti.
Lielākā daļa iesācēju tur loku ļoti cieši. Tā ir nepareiza metode. Jums ir jābūt atslābinātiem un mierīgiem, turot loku. Pazīstamais Latvijas loka šaušanas treneris Eduards Lapsiņš ir teicis: “loks jātur kā mazs putnēns – tik cieši, lai tas nevarētu izsprukt, un tai pašā laikā tik saudzīgi, lai nenodarītu tam pāri”. Atcerieties – ja turat loku pārāk cieši, jūs traucēsiet paši sev izdarīt precīzus šāvienus.
Atlaidiens.
Bez šaubām – atlaist bultu ir viens no grūtākajiem un svarīgākajiem elementiem loka šaušanā, jo šai brīdī notiek vislielākā šāvēja mijiedarbība ar bultu – un jo lielāka tā ir, jo vairāk jūs traucējat šāvienam. Lai trenētu atlaidienu – veltiet tam visu treniņu (un ne tikai vienu vien). Sāciet ar tuvu distanci – ļoti bieži lokšāvējiem izdodas labs atlaidiens uz tuvām šaušanas distancēm, bet uz tālākām – nez kāpēc vairs neizdodas tik labi. Tāpēc sāciet ar tuvu distanci, un pakāpeniski to palieliniet, piedomājot pie tā, lai atlaidiens nezaudētu savu kvalitāti. Atcerieties, ka atlaidienu veic nevis rokas, bet gan plecu kustība – trenējiet atlaist šāvienu, satuvinot lāpstiņas, nevis velkot atpakaļ roku.
Sekojiet bultai.
Svarīgi, lai lokšāvējs saglabātu koncentrēšanos līdz brīdm, kamēr bulta sasniedz mērķi. Kad esiet atlaidis bultu, palieciet nemainīgā pozā un ar acīm sekojiet bultai līdz brīdim kad tā sasniedz mērķi. Iedomājieties, ka roka, kura tur loku, vada bultu mērķī – nenolaidiet to pirms laika. Veltiet šai tehnikai veselu treniņu – piedomājiet par koncentrēšanos bultas lidojuma laikā.
Fokuss un koncentrācija.
Fokuss un koncentrācija ir vitāli nepieciešama lai izdarītu perfektu šāvienu. Šaujot ar loku jūs mērķējiet konkrētā mērķa vietā. Fokusējieties uz vismazāko pukntu mērķa centrā. Lai sasniegtu labus rezulātus, jums jāatīsta sevī augsta koncentrēšanās spēja.
Atslābinieties.
Daudzi šāvēji nespēj izdarīt labu šāvienu satraukuma un nemiera dēļ. Tādējādi atslābināšanās ir ļoti nepieciešama. Kamēr jūs nejūtaties mierīgi, jūs nevarat izdarīt labu šāvienu. Pirms šāviena ieteicams dziļi ieelpot un ļaut elpai izgaist lēnām. Eksperti apgalvo, ka dziļa elpa nomierina mūsu nervus un palīdz koncentrēties un sasniegt mērķus.
Praktizējot loka šaušanu jums vienlaicīgi jābūt atslābinātiem
un tai pašā laikā – visdziļākajā koncentrācijā.
Trenējieties.
Kāds ir pareizi teicis, ka „Prakse dara perfektu”. Loka šaušanā tas ir viens no svarīgākajiem noteikumiem. Ja jūs netrenējieties lai trāpītu mērķi, jūs patiešām arī netrāpīsiet. Pašos pamatos – meistarība ir prakse. Meistarība nozīmē turpināt trenēties.