Loka šaušana ir ārkārtīgi skaists sporta veids un kalpojusi par iedvesmas avotu daudziem tēlniekiem. Šeit esam ievietojuši dažas no pazīstamākajām lokšāvēju skulptūrām un varbūt tās kalpos jums par iedvesmu skaistam ceļojuma foto!
Bidgošča, Polija
Pilsētas slavenākā un atpazīstamākā statuja, kurā attēlota jauna sieviete – loka šāvēja, tērpusies tikai mežģīņotās romiešu sandalēs. 1908. gadā statuju veidoja Berlīnes mākslinieks Ferdinands Lepcke un pilsētai to nopirka bagāts baņķieris un filantrops Lewin Louis Aronsohn. Sākotnēji kailā sportiste šķita pārāk piedauzīga vietējai sabiedrībai un kļuva par iemeslu daudziem protestiem un pat tika apģērbta reliģisko svētku laikā. Tikai pēc tam, kad Poznaņas mērs Cyryl Ratajski centās iegādāties statuju 20. gs. 20. gados, pilsētai mainījās domas par Lokšāvējas māksliniecisko vērtību – un tā palika Bidgoščā, lai gan tika pārcēlta tālāk no ielas, lai būtu mazāk redzama. Pēc vairākām vietas maiņām 20. gadsimtā, Lokšāvēja tagad apmetusies Kochanowski parkā.
Notingham, Lielbritānija
Robins Huds droši vien ir Eiropas (un iespējams visas pasaules) pazīstamākais lokšāvējs – un nav svarīgi, vai tās ir tikai leģendas, vai arī tajās ir kāds patiesības grauds. Tāpēc diezgan pārsteidzoši, ka Robina Huda slavenā skulptūra pie Notingemas pils tika atklāta tikai 1952. gadā. Siltā un saulainā 1952. gada 24. jūlija dienā ap 500 skolēnu sēdēja zālienā pie Notigemas (Nottingham) pils, lai noskatītos Robina Huda skulptūras un tās ansambļa svinīgajā atklāšanas ceremonijā. Skulptūru atklāja Portlendas hercogiene ar Karalisko Lincolnshire pulka fanfaru grupu.Vietējā uzņēmēja Philip E F Clay iespaidīgā dāvana beidzot deva pilsētai ko taustāmu saistībā ar leģendām apvīto, slaveno lokšāvēju Robinu Hudu – apspiesto un nabadzīgo aizstāvi.
Vācija, Drēzdene
Viena no pazīstamākajām lokšāvēja skulptūrām ko radījis tēlnieks Ernst Moritz Geyger 1902. gadā, ir daudzārt reproducēta. Brīnišķīgā bronzas satuja redzama Elbas upes kreisajā krastā, netālu no Alberta tilta, Drēzdenē.
Tās kopijas apskatāmas arī slavenajā Sansusi dārzā Potsdamā un Hannoveres rātslaukumā.
Francija, Lokšāvējs Herkuless.
Viena no slavenākajām lokšāvēja skulptūrām, kas daudzkārt reproducēta un izstādīta dažādās pilsētās visā pasaulē ir franču skulptora Antuāna Bourdelles skulptūra “Lokšāvējs Herkuless”. Oriģināls ir radīts 1909. gadā un šobrīd pastāv dažādās versijās. Iedvesmojies no mīta par Herkulesu, Bourdelle lūdza savu draugu, kapteini Doujenu-Parigotu pozēt viņam Herkulesa skulptūras radīšanai. Kapteinis bija trenēts atlēts un ķermeņa poza, kā arī muskuļu spriedze, kas rodas šaujot ar loku, lieliski attēlota skulptūrā. Pēc drauga lūguma Bourdelle izmainīja skulptūras seju, lai nodrošinātu anonimitāti.
Bourdelle veica vairākus eksperimentus veidojot mazākas skulptūras un uzskatīja, ka ir pabeidzis darbu 1909. gadā. Taču viņa patrons Gabriels Tomass apmeklējot meistara darbnīcu bija tik sajūsmināts, ka pasūtīja monumentālu skulptūru savas mājas dārzam Bellevue. 1914. gadā pēc panākumiem Venēcijas biennālē Tomass atteicās no savām ekskluzīvajām tiesībām uz skulptūru, un atļāva Bourdelle izgatavot un pārdot kopijas. Šobrīd skulptura apskatāma gan parkos, gan muzejos dažādās pasaules pilsētās Eiropā, Amerikā un Japānā.
Irāna, Teherāna
Leģenda vēsta, ka Arašs no Damavandas kalna (Irānas augstākais kalns) izšāva bultu, lai atzīmētu Irānas un Turānas robežu pēc ilgstošā kara starp abām valstīm. Bulta nokrita Oksusa upes krastā, šobrīd Centrālāzijā. Arašs, kurš bija šāvis ar īpaši šim gadījumam izgatavotu loku un bultu, tika ielicis šāvienā visu savu spēku. Pēc šāviena Arašs nogāzās zemē pie Damavandas kalna un nomira.
Septiņus metrus augstā lokšāvēja statuja tika veidota četrus mēnešus. Tā sastāv no kompozīta materiāla, kas ir izturīgs pret aukstiem laika apstākļiem un novietota Sadabadas pils kultūras kompleksā, kas vēsturiski ir piederējusi Irānas monarhiem. Komplekss sastāv no 180 hektāriem dabisku mežu, kanālu, galeriju, piļu un muzeju. Šeit atrodas arī Irānas prezidenta oficiālā rezidence.
Araša statuja tika atklāta svinīgā ceremonijā, kurā piedalījās tēlnieks Mir Hossein Arjangnejad un kultūras kompleksa direktors Afshin Karami.
Kā atzina Arjangnejada māceklis Hossein Vanaki, kurš piedalījās ceremonijā un sadarbojās ar savu meistaru statujas veidošanā, nav svarīgi, vai Arash ir bijusi reāla persona vai tikai mīts. Svarīgi ir tas, ka Irānas iedzīvotāji viņam tic un godina kā nācijas varoni.
Londona,Lielbritānija
Mednieces Diānas strūklaka Londonā, atrodama Haidparka dienvidaustrumu stūrī izvietotajā Rožu dārzā. Tā ir bronzā lieta medību dievietes Diānas skulptūra, kas attēlo dievieti medībās, šaujot ar loku. 1899. gadā to radīja grāfiene Feodora Gleičena (Feodora Gleichen) – pirmā sieviete Britu Karaliskajā Skulptoru Biedrībā. Skulptūras īpašnieki sers Valters un lēdija Plamere ziedoja to parkam 1906. gadā.
Ungārija, Budapešta
Olafa Palmes ielā, pilsētas parkā Budapeštā, ledus arēnas ēkas priekšā atrodas bronzas lokšāvēja statuja. To radījis pazīstamais Ungārijas tēlnieks Zsigmonds Kisfaludy Strobl. Šī statuja tika radīta 1919. gadā, no 1925. gada novietota blakus Ungārijas vieglatlētikas kluba sporta laukumam Margaretas salā. Pašreizējā vietā tā atrodas kopš 1929. gada. Pasaulē ir divas šīs statujas kopijas, viena ir Stokholmā, Zviedrijā, bet otra – Santa Barbarā, ASV.
Cerams, šis raksts jums kalpos ne tikai par iedvesmu ceļojumiem, bet arī pamudinās pievērsties skaistajam lokšaušanas sportam. Ja esat azartisks ceļotājs – varat mēģināt atrast vēl daudzas lokšāvēju skulptūras. Bet, ja tomēr arī jūs esat nolēmuši pievienoties lokšāvēju saimei – vienmēr gaidīsim jūs ciemos!