LOKA ŠAUŠANAS TEHNIKA

“Cimdiņš” vai “Uzpirkstenis”? Ko izvēlēties loka šāvējam.

Bieži vien iegādājoties pirmo šaušanas inventāru rodas jautājums – kādu pirkstu sargu labāk  ņemt –  šaušanas “cimdiņu”, vai “uzpirksteni” (tabu)? Šķiet, ka uz šo jautājumu gatava atbilde ir tikai mazajiem puikām – cimdiņš izskatās “forši”, tātad – cimdiņš! Bet kā ir patiesībā – ko patiešām izvēlēties labāk?

Kādas ir atsķirības.

Pirmkārt, jāteic, ka šis tomēr pamatā ir gaumes jautājums – nevar noteikti pateikt, ka viens būtu labāks vai sliktāks par otru. Tomēr – zināmus kritērijus var definēt un par tiem arī šeit parunāsim.

  • Droša pirkstu aizsardzība.

Šis ir gan cimdiņa, gan uzpirksteņa galvenais uzdevums. Cimdiņa biezums ir ierobežots, tāpēc smagāku, spēcīgāku loku šāvējiiem būs grūti atrast tik biezu cimdiņu, lai pirksti būtu droši aizsargāti. Uzpirksteņiem var izvēlēties vairākus slāņus un attiecīgi piemērot tos sava loka spēkam.

  • Kontrole un sajūtas.

Kamēr cimdiņš nav ievalkāts, stiegru caur tiem nevar tik labi sajust. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc daudzi izvēlas uzpirksteni – ar to sajūtas ir izteiktākas, kontrole pār stiegru ir jūtamāka. Bez tam – ar laiku, lietojot uzpirksteni, tajā no stiegras radīsies raksturīga rieva un jūs redzēsiet, vai jūsu stiegras satvēriens ir konstants un pareizs.

  • Atlaidiena plūdenums.

Atlaidiens ir loka šaušanas tehnikas “svētais grāls”, un tam jāpievērš nopietna uzmanība. Šajā elementā neviens nevarēs pateikt priekšrocības uzpirkstenim vai cimdiņam, tomēr – uzpirkstenis nodrošina plakanu, gludu virsmu un tas atlaidienam noteikti nāk par labu.

Archery finger tabs vs gloves
  • Ērtība.

Jaunu cimdiņu ievalkāt prasa zināmu laiku. Es neieteiktu šaut sacensībās ar pilnīgi jaunu cimdiņu – sāciet ievalkāt to treniņu laikā. Jauns cimdiņš būs ciets, un sajūtas ar tādu šaujot tomēr būs citādākas. Ar uzpirksteni ir vienkāršāk – jaunu ievalkāt ir ātrāk un sajūtas nav tik atšķirīgas kā šaujot ar jau ievalkātu. Taču jāņem vērā, ka ar ievalkātu cimdiņu visas darbības ir vienkāršākas, ērtākas – kaut vai uzlik bultu uz stiegras – uzliec un šauj! Ar uzpirksteni – vispirms uzliec bultu, tad uzpirksteni, un tikai tad – šauj. Tai pašā laikā daži šāvēji apgalvo, ka sacensību laikā šīs mazās, sīkās rutīnas darbības palīdz nomierināties un sakoncentrēties.

  • Praktiskums.

Jāatzīst, ka ar cimdiņu visas pārējās darbības loka šaušanā veikt ir ērtāk – nekas nekarājas, netraucē ne rakstīt punktus, ne izvilkt bultas no mērķa un arī sagatavoties šāvienam var ātrāk. Bez tam – šaujot ziemā, ar cimdiņu ir mazliet siltāk – un tas ir svarīgi, jo aukstumā pirksti sāpēs vairāk. Tai pašā laikā – atrast piemērotu cimdiņu, kas labi derēs jūsu rokai nav nemaz tik vienkārši. Pie pirkšanas noteikti izmēģiniet vairākus. Ar uzpirksteni šai ziņā viss ir daudz vienkāršāk.

  • Cena.

Šeit nav viennozīmīgas atbildes. Protams vienkāršākie uzpirksteņi būs ievērojami lētāki (2-5EUR) nekā cimdiņš.  Tai pašā laikā – dārgākie būs dārgāki par cimdiņu. Viss atkarīgs no jūsu vēlmēm un ambīcijām. Tāpat jāatzīmē, ja uzpirksteni sev jebkurš var izgatavot pats – no vienkārša ādas gabala. Cimdiņu izgatavot ir krietni sarežģītāk – piegriezt to no  ziemas ādas cimda noteikti nav ieteicams risinājums.

  • Izturība.

Lai cik dīvaini neizklausītos, cimdiņš novalkāsies ātrāk. Stiegras satvēriena vietā lēnam izdils caurums un cimdiņš vairs nebūs lietojams. Uzpirkstenim kas šāds ir vispār neiespējams. Tas var nodilt, kļūt mīksts un nesmuks, bet joprojām ar to varēs šaut.

Ko izvēlēties?

Kā jau minēju sākumā – manuprāt, tas pamatā ir gaumes jautājums. Es pats šauju ar uzpirksteni, kaut man ir arī cimdiņš – to lietoju tikai ziemā, lai pirkstiem būtu siltāk. Tomēr kopumā, varam secināt sekojošo – ja jūtaties komfortabli ar uzpirksteni – šaujiet ar uzpirksteni. Tas nodrošina labāku kontroli pār stiegru un atlaidiens būs plūdenāks. Taču – ja jums svarīgi justies ērti un praktiski – izvēlaties cimdiņu – ar sāpošiem pirkstiem no loka  šaušanas negūsiete nekāda prieka, un arī precizitāte paliks otrajā plānā!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *