INTERESANTI FAKTI

Slaveni lokšāvēji – īstie un izdomātie.

Robin Hood

Loka šaušana ir bijusi  svarīga prasme daudzās civilizācijās. Cilvēki, kuri ir izveicīgi loka šaušanā, tiek joprojām godināti un pieminēti neskatoties uz to, ja ir bijuši tikai daļa no mīta, leģendas vai fantāzijas.

Šajā rakstā iepazīsimies ar dažiem no tiem:

Finns – maz ir zināms par izcilo lokšāvēju Finnu – tikai tas, ka Svolderas jūras kaujā (ap 999 vai 1000 gadu), kurā Norvēģijas karalis Olafs Trigvasons (Olaf Tryggvason) cīnījies pret tā ienaidnieku aliansi, Fins cīnījies pret karali jarla Eirika pusē. Karalis Olfs ir licis savam labākajam lokšāvējam nogalināt jarlu Eiriku un tas izšāvis divas bultas, taču nav trāpījis. Tad Eiriks pavēlējis Finnam atbildēt ar šāvienu. Kamēr ienaidnieks gatavojies trešajam šāvienam, Finns izšāvis bultu un trāpījis pretiniekam pa loku, liekot tam sašķīst šāvēja rokās.

Yue Fei (1103 – 1142) bija militārais ģenerālis Ķīnā. Savās pirmajās sacensībā viņš ieguva pirmo vietu trāpot “buļļa acī” deviņas bultas pēc kārtas, sasniedzot 240 punktus. Nākamajās sacensībās viņš, jau pazīstams kā lielisks šāvējs, uzvarēja visus konkurentus.

Minamoto no Tametomo (1139 – 1170) bija samurajs, kurš cīnījās Hāgena sacelšanās laikā 1156. gadā. Viņš ir gan vēsturisks personāžs, gan daļa no daudzām leģendām. Leģendas vēsta, ka viņš nogremdēja  veselu kuģi ar vienu bultu, bet viņa kreisā roka bija 15 cm garāka par labo roku, kas ļāva viņam vairāk atvilkt loku un izdarīt spēcīgākus šāvienus.

Minamoto no Tametomo (1139 – 1170)

Wilhelms Tells (William Tell) ir Šveices tautas varonis, bet nav zināms, vai viņš tiešām pastāvējis. Leģenda vēsta, ka 14. gadsimtā viņš tika arestēts par Austrijas okupācijas karavīru aizskārumu un notiesāts sašaut ābolu uz  sava dēla galvas. Netrāpījuma gadījumā tiks nogalināti abi – gan viņš pats, gan dēls. Viņš trāpīja ābolā ar pirmo šāvienu no arbaleta.

Robins Huds (Robin Hood) – angļu romānu personāžs – kurā, iespējams, apvienotas leģendas par vairākiem vēsturisku lokšāvēju sasniegumiem.

Robina Huda skulptūra pie Notingemas pils 

Horācijs A. Fords (Horace A. Ford) (1822. – 1880. ) bija loka šāvējs no Apvienotās Karalistes un tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem visu laiku lokšāvējiem. Sākot ar 1849. gadu, viņš uzvarēja vienpadsmit čempionātos pēc kārtas, un viņa rezultāts (1271 punkts) bija nepārspēts rekords vairāk nekā 70 gadus.

Pulkvedis Džeks Čerčils (Jack Churchill) pazīstams arī kā “trakais Džeks”, bija britu karavīrs, kurš cīnījās Otrā pasaules kara laikā, bruņojies ar garo loku un skotu zobenu. Viņš mēdzis teikt, ka „jebkurš virsnieks, kas dodas kaujā bez zobena, ir neapģērbies.” Kaujā pie L’Epinette, Francijā, sastapies ar vācu patruļu, viņš deva uzbrukuma signālu, iešaujot bultu ienaidnieka seržanta krūtīs.

Džeks Čerčils (Jack Churchill)

Freds Bears (Fred Bear) (1902 – 1988) bija amerikāņu mednieks – lokšāvējs, loku ražotājs, autors un televīzijas uzņēmējs un tiek uzskatīts par pionieri medībās ar loku.

Eros – Grieķu mitoloģijā Eros bija mīlestības un seksuālās piesaistes dievs. Viņš tika uzskatīts par nepaklausīgu, bet ļoti lojālu Afrodītes dēlu. Senie attēli attēlo Erosu kā jaunu vīrieti, kuram ir loks un bulta. Tika uzskatīts, ka Eross lika cilvēkiem iemīlēties, sašaujot tos ar viņa nejauši noklīdušajām  bultām. Slavens ir stāsts par to, kā Apollons apšaubījis viņa loka strēlnieka prasmes un Eross iešāva bultu dieva sirdī, liekot viņam iemīlēties nimfā Dafnē. 

Hovards Hils (Howard Hill) (1899. – 1975.) bija izcils lokšāvējs, kurš vairāk nekā divdesmit gadus, sākot no 1930. gadu sākuma līdz 1950. gadiem, bieži tika piesaukts kā “Pasaules izcilākais lokšāvējs”. Viņam pieder rekords visvairāk pēc kārtas uzvarētu turnīru skaitā, kopā 196 sacensības. Turklāt Hils strādāja arī kā kā konsultants, trick-shot izpildītājs un tehniskais padomdevējs lokšaušanā Holivudas mākslas filmās. Viņš arī sagatavoja un vadīja dokumentālās un mācību filmas par medībām ar loku, un 1950. gados publicēja divas grāmatas par šo tēmu – “Hunting the Hard Way” un  “Wild Adventure”.

Hovards Hils

Piesakies arī Tu uz lokšaušanas nodarbību un sāc savu ceļu lokšaušanas vēsturē ? !

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *