INTERESANTI FAKTI

Daži pārsteidzoši fakti par loka šaušanu, kurus jūs, iespējams, nezinājāt.

Ladies-in-archery
  • Vecākie loka šaušanas artefakti, kas atklāti Eiropā, pieder pie vēlā paleolīta  – apm. pirms 11 000 līdz 9000 gadiem. Tie tika atrasti Stellmoorā Ahrensburgas ielejā, kas atrodas uz ziemeļiem no Hamburgas, Vācijā.
  • Modernais Olimpiskais loks gan izskatās moderns un bāzēts uz augstām tehnoloģijām, bet tā pamatā ir dizains, kas radies pirms vairāk nekā 3500 gadiem (~1500 p.m.ē.)!
Roman-bow
Romiešu kompozītloks
  • Mongoļu lokšāvēji varēja sasniegt tālākus mērķus, nekā mūsdienu karavīri ar strēlnieku ieročiem. Mongoļu lokšāvējus tik biedējošus kaujas laukā padarīja tas, ka gandrīz nebija diapozona, kurā varēja justies droši no trāpījuma. Uzticamas liecības pierāda, ka mongoļu loka šāvēji regulāri varēja sasniegt mērķus, kas pārsniedza 500 metrus. Salīdzinājumam – armijas šaujamieroču maksimālais trieciena diapozons ir 600 metri, kas nozīmē, ka tehniski, attālumā, kas pārsniedz 400 metrus, mongoļu lokšāvējs radītu vairāk draudus nekā mūsdienu karavīrs.
  • Viduslaikos prasmīgs lokšāvējs varēja izšaut no  10 līdz 12 bultām minūtē. Tātad – bultu ik pēc piecām – sešām sekundēm!
  • Kopš 1971. gada loka šaušana oficiāli ir Butānas Karalistes nacionālais sporta veids. Šobrīd loka šaušanas laukums ir katrā karalistes ciematā.
Archery-in-Butan
Loka šaušanas treniņš Butānā
  • Lai trāpītu “Dzeltenajā centrā”, Olimpiskajiem loka šāvējiem ir jāspēj trāpīt mērķī, kura izmērs ir alus paliktņa lielumā no attāluma, kas līdzinās septiņiem autobusu garumiem!
  • Pieckārtējā ASV olimpiskā čempione loka šaušanā Katūna Lorig (Khatuna Lorig) apmācīja aktrisi Dženiferi Lorensu (Jennifer Lawrence) lokšaušanā dalībai filmā “Bada spēles”. Dženifera gan nav vienīgā Holivudas zvaigzne, kas šauj ar loku. Filmas “Thelma & Louise” zvaigzne Džīnai Deivisai (Geena Davis) pietrūka tikai mazliet, lai iekļūtu ASV Olimpiskās loka šaušanas komandā 2000. gadā. Viņa ieguva 24. vietu 300 sportistu konkurencē!
Gean-Davis
Džīna Deivsa – amerikānu aktrise un lieliska loka šāvēja
  • Garais angļu loks ir viens no tiem ieročiem, kur mīti un leģendas ir tik cieši savijušies ar realitāti, ka šobrīd ir grūti atškirt – kas ir patiesība, un kas – tikai leģendas. Ir vairāki stāsti, par to, ka angļu lokšāvēji varēja bez grūtībām trāpīt 500jardu tālam mērķim, vai cauršaut tērauda plākšnu bruņas it kā tās būtu no papīra. Katrā ziņā šajos stāstos noteikti ir daļa patiesības, jo vēsturiski saglabājušies loki, kuru atvilciena spēks ir pat 150 mārciņas (kas ir gandrīz trīsreiz vairāk nekā vidējais loku spēks mūsdienās). Tas, savukārt, nozīmē ka ne tikai loki spēja satriekt mērķus pārsteidzošās distancēs, bet arī lokšāvēji bija pārcilvēciski spēcīgi. Viduslaiku angļu lokšāvēju skeletus ir viegli atpazīt, jo gandrīz vienmēr viņu labā roka ir lielāka nekā kreisā. Lokšāvēji šāva tik spēcīgus lokus, ka laika gaitā skelets izkropļojās un kreisā pusē veidojās raksturīgs “kupris”.
  • Pirmais likums par loka šaušanu tik pieņemts 1252. gadā, Anglijā, un noteica, ka visiem vīriešiem vecumā  no 15 līdz 60 gadiem ir jāprot rīkoties ar loku un bultām . Otrs loka šaušanas likums tika izdots 1363. gadā, un pavēlēja katram vīrietim svētdienās pēc dievkalpojuma divas stundas trenēties loka šaušanā.
  • Viena no vēsturē lielākajām Anglijas uzvarām gūta pateicoties tās lokšāvēju prasmēm. 1346. gadā angļu lokšāvēji ar garajiem lokiem nogalināja gandrīz 2000 franču bruņiniekus un karavīrus. Angļu puse zaudēja tikai 50 vīrus.
Kauja pie Kresī, kuras iznākumu izšķīra angļu loka šāvēji
  • Loka šāvējus var dēvēt arī par toksofilītiem (toxophilite). Ir valstis, kur šis vārds joprojām tiek plaši lietots. Šis vārds nāk no diviem grieķu valodas vārdiem un burtiski nozīmē – “Loka mīlētājs”.
  • Vēsturiski loka šaušana ir pierādījusi savu demokrātismu un humānismu. Loka šaušana Olimpiskajās spēlēs pirmo reizi tika iekļauta 1900. gadā Parīzē. Lokšāvēji kā mērķi izmantoja plastikas putnu, kuram piestiprinātas spalvas. Šaujamieroču šāvēji tai pašā laikā šāva pa dzīvu putnu mērķiem. 1904. gadā Sentluisā, sievietēm pirmo reizi tika atļauts startēt Olimpiskajās spēlēs. Vienīgā atļautā disciplīna sievietēm bija tieši loka šaušana.
Archeress-London-1908
Loka šāvējas 1908. gada Londonas Olimpiskajās spēlēs

Aicinām arī jūs kļūt par “toksofilītiem”! 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *