INTERESANTI FAKTI

Ar kādu loku?

different_bows

Škiet katram, kurš sāk domāt par loka šaušanu, šis ir pirmais jautājums – ar kādu loku?

Jo – loku veidi ir pietiekami daudz un dažādi, bez tam –  tie dalās ne tikai pēc tehnoloģijām, bet arī pēc pielaides pie sacensībām. Bet mums škiet, ka pirmais jautājums ir – kāpēc? Kāpēc šaut ar loku. Ko es ar to gribu sasniegt? Kādi ir mani mērķi lokšaušanā. Vai es gribu izklaidēties, atpūsties, iemācīties koncentrēties, varbūt gribu medīt ar loku, vai varbūt man ir lielas sportiskās ambīcijas un gribu piedalīties Olimpiskajās spēlēs.

Tikai nepārprotiet – šaujot ar jebkuru no šiem lokiem jūs gūsiet baudījumu no lokšaušanas kā tādas – jo pēc būtības jau nekas nemainās – šāvējs uzvelk loku, izšauj bultu un trāpa mērķī. Bet šie dažādie loku tipi sniedz vēl papildus dažādas emocijas – un tur ir vēl viens lokšaušanas skaistums – mēs visi varam būt lokšāvēji un vienlaicīgi – būt tik dažādi.

1. Vēsturiskais loks – vēstures entuzisatiem.

Šis var būt jebkāds loks, ar dizainu kāds bijis pielietots līdz 1900. gadam. Stiegrai un bultu astītēm (nocks),  jābūt no mūsdienu materiāliem, lai garantētu drošību. Uz stiegras atļauta ligzdiņa. Lai piedalītos sacensībās jābūt koka bultām ar dabiskajiem spārniņiem.
Šo loku parasti izvēlas tieši vēstures entuziasti, kuri papildus interesējas arī par loka šaušanu. Populārākie ir angļu garie loki vai dažādu austrumu tautu loki. Un droši vien tā arī ir jābūt – ja jūs interesējaties par vēsturi, tad šaušana ar vēsturisko loku ir brīnišķīgs veids, kā to izdzīvot. Te protams piederās arī atbilstošs tērps, bultu maks un citi aksesuāri. Latvijā, Lietuvā, Igaunijā tiek rīkotas sacensības kuras īpaši izcelti vēsturiskie loki –tiek prasīts arī atbilstošs apģērbs, un sacensību disciplīnas atbilst vēsturiskajām disciplīnām. Tātad – ja esat vēstures entuziasts, un vienlaicīgi interesējaties par loka šaušanu – šaušana ar vēsturisko loku var kļūt par vienreizēju un neatkārtojamu piedzīvojumu!

2. Tradicionālais loks – tiem, kas vienkārši mīl šaut ar loku.

Tradicionālais loks jeb garais loks – “longbow”, amerikāņi to dēvē arī par “flatbow”. Šis laikam ir populārākais loks ar kuru sākt savas lokšaušanas gaitas. Lokā atļauts izmantot modernus materiālus, drīkst būt plauktiņš bultas atbalstam, ligzdiņa uz stiegras, izgriezums lokā nedrīkst būt dziļāks kā 1/2 no loka korpusa, līdz ar to bulta vienmēr novietota mazliet uz vienu pusi. Lai piedalītos sacensībās, bultām jābūt koka, ar dabīgajiem spārniņiem. Lokam jābūt “D” formas. Šis daudziem lokšāvējiem ir pirmais loks, jo ir salīdzinoši lēts, demokrātisks, tai pašā laikā – ar to var piedalīties ļoti plašā sacensību spektrā. Tas dod iespēju pārbaudīt vai jums patīk lokšaušana, saprast- kādas ir jūsu ambīcijas un iespējams – izvēlēties citu loku ar ko turpināt savu lokšāvēja karjeru. Taču – daudzi paliek šim lokam uzticīgi visa mūža garumā. Tas sniedz visu, kas lokšāvējam ir vajadzīgs – tas dod iespēju piedalīties augsta līmeņa sacensībās, tas prasa nopietnu treniņprocesu, tai pašā laikā – ja nav laika treniņiem un sportiskās ambīcijas nav tik lielas – tas dod neizmērojamu prieku par katru trāpījumu mērķī. Šis loks ļauj jums atpūsties, staigājot pa mežainu trasi, tas ļauj jums meditēt visa treniņa vai sacensību laiku, tas ļauj izpaust jūsu sportisko azartu.

3. Yumi loks – austrumu filozofijas praktizētājiem.

Japāņu lokšaušanas māksla Kydo radusies tālajā samuraju laikā un trāpīt mērķī – tas ir tikai viens no daudziem aspektiem un tradīcijām, kas jāievēro praktizējot šo mākslu. Ja jūs aizrauj austrumu filozofija, jūs varat saplūst ar to, praktizējot Kydo. Latvijā Kydo varat apgūt Cīņas mākslas klubā “Yamamichi”, Rīgā. (skat. sadaļu – Loka šaušanas klubi.)

4. Kompaktloks – tehnoloģiju mīlētājiem.

Compound bow

Šis ir loks tehnoloģiju mīlētājiem. Ja gribat šaut ar loku, bet jums patīk tehnoloģijas, dažādi kompozītmateriāli, tēmekļi, u.t.t. – tas ir loks jums. Sākotnēji dizainēts priekš medībām, tas ir ļoti ātrs, ļoti precīzs, tai pašā laikā kompakts, īss, neaizņem daudz vietas. Nesāksim aprakstīt, kas šim lokam ir un kas nav atļauts – jo principā tam ir atļauts viss, tikai – ja jums gribas no kaut kā atteikties (no tēmekļiem, amortizatoriem vai kā cita), tad vienkārši nāksies startēt citā kategorijā sacensībās. Starp citu – šo loku bieži izvēlas arī cilvēki, kuriem ir bijušas kādas plecu/roku traumas – jo, kad loks ir atvilkts, to turēt ir vieglāk (tas tiek panākts ar ekscentrisku disku palīdzību plecu galos), un muskuļi netiek tik ļoti saspringti.

5. Olimpiskais loks – ambicioziem sportistiem.

Ja jūs vilina sportiskas ambīcijas, tad šis ir loks jums. Meklējiet nopietnu treneri, sastādiet treniņu grafiku un uzstādiet savu mērķi – Olimpiskās spēles! Šeit ir apvienotas visaugstākās tehnoloģijas loka un bultu sastāvā ar  skaistumu un vienkāršību ko sniedz lokšaušana. Bez tam – lokšaušana ir viens no retajiem Olimpiskajiem sporta veidiem kur paralimpiskie sportisti var līdzvērtīgi sacensties vienā grupā ar pārējiem sportistiem.

Protams ir vēl daudz loka klases – taču tās pamatā ir atvasinātas no šiem pieciem loku pamattipiem – atšķirības ir tikai loka pilnīgā vai daļējā aprīkojumā. Cerams, šis vienkāršais izklāsts palīdzēs jums saprast – kādu loku izvēlēties!

Veiksmi visiem lokšāvējiem un it īpaši tiem, kuri tikai gatavojas par tādiem kļūt!

Apskatiet mūsu veikalu, lai iegādātos jums vispiemērotāko inventāru, vai piesakieties uz individuālu treniņu!

Related Posts

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *