LOKA ŠAUŠANAS TEHNIKA

Kāpēc stiegra sit pa roku?

Šis jautājums ir aktuāls daudziem iesācējiem loka šāvējiem, it īpaši pirmajā loka šaušanas pieredzē – reizēm šķiet, ka sitiens nemaz nav tik sāpīgs, taču zilums pārsvarā gadījumu paliks iespaidīgs.  Svarīgi ir izprast iemeslus, kāpēc stiegra mēdz sist pa roku – lai izlabotu kļūdas,  nevis mēģinātu kaut kā izlocīt roku, lai stiegra to nevarētu aizsniegt un rezultātā iestrādāt vēl citas kļūdas.

Galvenie iemesli, kāpēc loka stiegra sit pa roku.

  • Nepietiekama fiziskā sagatavotība, jeb – pārāk spēcīgs loks.

Vairākkārt esam minējuši, ka loka šaušanas tehniku labāk apgūt ar vieglu loku. Bieži vien, ja loks ir pārāk spēcīgs un kermeņa augšdaļas muskulatūra vēl nav nostiprinājusies, loka spēks spiež kopā šāvēja plecus, kā rezultātā – plecs uzraujas uz augšu, pietuvojas stiegrai un šai gadījumā stiegra  visbiežāk iesit tieši pa augšdelmu. Šeit sitiens parasti ir vissāpīgākais, jo āda augšdelmiem ir maigāka.

Kā to labot.

Trenējiet savu spēku, pievērsiet uzmanību plecu stāvoklim atvilciena brīdī. Lai saprastu pareizo plecu stāokli – nostājieties pie spoguļa, kājām plecu paltumā, rokas gar sāniem. Tad brīvi paceļiet rokas, neuzraujot plecus – tā, it kā vēlētos kādu plaši apskaut. Šādam stāvoklim jābūt arī atvelkot loku – pleciem jābūt brīvi nolaistiem. Palūdziet kādu paziņu lai jūs pavēro vai trenējieties pie spoguļa – paceliet loku, nokontrolējiet plecu stāvokli, tad nesteidzīgi izdariet pilnu atvilcienu (bez bultas) un tāpat lēnām atlaidiet. Nolaidiet rokas un atkārtojiet vingrinājumu. Pēc zināma laika, kad šis vingrinājums nesagādā grūtības, noturiet pilnu atvilcienu pēc iespējas ilgāk noenkurotu – un tad lēnām atlaidiet. Ja katru dienu izdarīsiet šādu vingrinājumu 5-10 reizes, jau dažu nedēļu laikā nostiprināsiet atbilstošos muskuļus un problēma pazudīs.

  • Pārāk liels atvilciena garums.

Ja esat izvēlējies pārāk lielu atvilciena garumu, jūsu enkura punkts atrodas pārāk tālu atpakaļ un jūs esat “pārstiepies”. Rezultātā stiegra atrodas parāk tuvu priekšējai rokai un šāviena brīdī sitiens var skart gan daļu augšdelma, gan apakšdelmu.

Salīdziniet šo abu lokšāvēju stāju. Nav šaubu, kurš no abiem ir mazliet “pārcenties”.

Kā to labot.

Kad esat atvilcis loku un noenkurojis atvilcienu, mugurai un abiem augšdelmiem jāveido “C” forma. Ja jūsu gadījumā veidojas vairāk kas līdzīgs “I” formai, tas nozīmē, ka esat “pārstiepies”. Pavērojiet vai starp roku, kura tur loku, priekšējo plecu un stiegras plakni ir izveidojies neliels “trīsstūris”. Ja jūsu pleci ir nolaisti, bet stiegras plakne vienalga atrodas tuvu priekšējai rokai, mēģiniet samazināt priekšējās rokas “izstiepšanos” – labāk lai tā ir dabiski pacelta, nav pārstiepta uz priekšu. Tas nenozīmē ka jums jāmaina enkura punkts – vienkārši jācenšas samazināt atvilciena garums mazāk stiepjot plecus atpakaļ  un priekšējo roku uz priekšu.

  • Nepareizs loka rokas stāvoklis.

Rokai, kura tur loku, ir jābūt pagrieztai tā, lai elkonis būtu vērsts prom no loka, savukārt elkoņa iekšpuse – vērsta loka virzienā. Ja jūsu elkonis vērsts uz zemi, elkoņa locītava ir pārāk tuvu stiegras plaknei, un stiegra bieži sitīs tieši pa šo vietu.

Kā to labot.

Kad satveriet loku, elkonis jāpagriež uz āru. Sākumā varbūt liksies nedaudz nepierasti, taču patiesībā šādu rokas stāvokli iestrādāt var pavisam ātri. Bez tam – tas palīdzēs ne tikai izvairīties no stiegras sitiena pa elkoņa locītavu, bet padarīs roku stingrāku, fiksētu un palīdzēs izdarīt stabilākus šāvienus. Atcerieties, ka plaukstai, kura tur loku ir jābūt apmēram 45 grādu leņķī attiecībā pret loku – turiet loku viegli, nevis stingri.

  • Nepareizs loka bāzes augstums.

Loka bāze ir attālums no loka roktura visdziļākā punkta līdz stiegrai. Ja loka bāzes augstums ir pārāk zems, stiegra atrodas ļoti tuvu jūsu plaukstas locītavai. Bez tam – šāviena beigu fāzē loka pleci ir mazāk nospriegoti, stiegra vaļīga un līdz ar to sit pa rokas locītavu. 

Kā to labot.

Noņemiet stiegras vienu galu no loka un svērpiet to, veicot vairākus apgriezienus. Tad veiciet vairākus šāvienus lai pārbaudītu vai situācija ir uzlabojusies. Ja nepieciešams – savērpiet stiegru vēl mazliet.

Jebkurā gadījumā – ne velti loka šāvēji lieto rokas sargu. Stiegra šāviena pēdējā fāzē svaidās, un neliels sitiens pa roku ir normāla parādība. Taču – ja jūs visu esat izdarījuši pareizi, šis sitiens notiks pēc šāviena, kad bulta jau būs ceļā uz mērķi. Svarīgi, lai jūsu roka neraucētu stiegrai šāviena laikā.

Izvēlaties sev tīkamu rokas sargu mūsu veikalā un tas kalpos jums ilgi, bet tomēr ja stiegra sit pa roku, ir vērts pavērot sevi no malas, pārliecināties vai jūsu loka šaušanas tehnikā nav kādas kļūdas un tās novērst!

Related Posts

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *