Jūs nostājaties uz šaušanas līnijas. Paņemiet bultu, uzlieciet uz stiegras. No šī brīža visas kustības, domas, visa jūsu būtība, jāvelta tikai vienam mērķim – šāvienam. Tagad katra kustība ir ārkārtīgi svarīga – izturieties pret to atbildīgi. Tātad – jūs atvelkat stiegru…
Atvilcienu veidi.
Ir trīs populārākie atvilciena varianti: atvilciens no apakšas, atvilciens no augšas un taisnais atvilciens.
Atvilciens no apakšas – kad turat loku nolaistu un veiciet atvilcienu ,vienlaicīgi ceļot loku uz augšu;
Atvilciens no augšas – vispirms paceļiet loku augšā, tā lai atvelkošā roka ir apmēram pieres augstumā un veiciet atvilcienu, vienlaicīgi laižot loku uz leju.
Taisnais atvilciens – paceļiet tēmējošo roku ar loku taisnā leņķī, it kā nomērķējot un tad veiciet atvilcienu taisnā līnijā līdz enkura punktam.
Neiedziļinoties katra atvilciena sīkākās niansēs jāsaka, ka ieteicamākais variants ir atvilciens no augšas – anatomiski šis ir ķermenim piemērotāks veids, šādā veidā skelets vienmēr nostājas precīzākā pozīcijā, elpošana ir pareizāka un skeleta konstrukcija stabilāka. Un lai kādu atvilciena veidu jūs neizvēlētos – pareiza atvilciena pēdējā stadijā kustībām jābūt tādām pašām kā atvilcienā no augšas. Tas nozīmē, ka gan atvilcienā no apakšas, gan taisnajā atvilcienā – abos gadījumos atvilcēja roka sākotnēji jāatvelk mazliet augstāk, lai atvilciena beigu stadijā to nolaistu uz leju un precīzi nofiksētu plecus.
Attēlā redzams pareizs atvilcējrokas leņķis – spēka vektors iet caur elkoni, uz punktu kur bulta fiksejas uz stiegras, caur punktu, kurā blasta roka tur loku. Tāpēc atvilcējrokas elkonim jābūt paceltam uz augšu. Bieža kļūda iesācējiem ir censties atvilcēja rokas elkoni turēt vienā līnijā ar bultu – tas nav pareizi.
Protams – jūs varat izvēlēties sev komfortablāko un ērtāko variantu, tāpat – kompaktlokiem atvilciens no augšas vispār ir aizliegts – lai izvairītos no nejauša šāviena iespējas. Tāpat arī – veicot atvilcienu no apakšas – ieteicams pacelt loku mazliet augstāk nekā nepieciešams un pēc tam nolaižot to vajadzīgajā līmenī vienalga var iegūt “atvilciena no augšas efektu” – tāpēc – eksperimentējiet un ieklausieties savā ķermenī. Svarīgi – ja reiz esat izvēlējušies savu atvilciena veidu – trenējiet to un vienmēr atkārtojiet vienādi.
Dažreiz iesācēji pieļauj kļūdu, tuviem mērķiem neizpildot pilnu atvilcienu – tas nav pareizi. Neskatoties uz to, cik tālu vai tuvu atrodas mērķis, vienmēr jāveic pilns atvilciens, vienmēr vienāds visās situācijās. Tikai tādā veidā iespējams uztrenēt pareizu šāvienu un iemācīties nomērķēt.
Plecu novietojums.
Svarīgs ir plecu novietojums pie pilna atvilciena. Pleciem jābūt nolaisiem, lāpstiņām – brīvām. Attēlā zemāk, 4. pozīcijā, jūs redziet pareizu plecu novietojumu, pārējos trīs – ļoti tipiskas kļūdas. Šīs kļūdas jūs varat izlabot tikai trenējoties kopā ar kādu, kas jūs var novērt, vai arī – izmantojiet spoguli.
- attēlā jūs redziet, ka pleci nav iztaisnoti paralēli šāviena līnijai, atvilcēja roka nav atvilkta līdz galam un visa skeleta konstrukcija ir nestabila.
- attēlā – labā roka ir atvilkta līdz galam, bet kreisais plecs ir pārāk tuvu šaušanas līnijai. Visticamāk stiegra iesitīs pa roku.
- attēlā – kreisais plecs ir vietā, bet labā roka nav izdarījusi pilnu atvilcienu. Šādā pozīcijā turēt atvilktu loku ir ļoti grūti, šāviens sanāks nestabils un saraustīts.
- attēlā – jūs redziet, ka pleci ir novietoti paralēli šāviena līnijai, atvilciena roka ir izdarījusi pilnu atvlicienu un atvilkšanas spēka vektors ir taisns no atvilcēja elkoņa līdz pat bultas galam.
Novēlam jums veiksmi treniņos, un ja jums nepieciešams padoms uzsākot lokšāvēja gaitas – piesakieties uz nodarbību jau tagad!